سازمان جهانی مناطق ویژه اقتصادی را درایران بنا کنیم

هیچ یک از مناطق آزاد ایران با این سازمان بین المللی حشر و نشری ندارند، چرا؟

هیچ یک از مناطق آزاد ایران با این سازمان بین المللی حشر و نشری ندارند، چرا؟

سازمان جهانی مناطق ویژه اقتصادی را درایران بنا کنیم

شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰  ۰ نظر   ۱۰۸۷ بازدید

سازمان مناطق آزاد جهان( WFZO ) مخفف World Free Zones Organization از جمله سازمان های بین المللی است که به منظور هماهنگی و ایجاد ارتباط بین مناطق آزاد کشورهای مختلف فعالیت می کند و با برگزاری کنفرانس ها و نشست های تخصصی این امکان را برای کشورهای مختلف فراهم می آورد تا ضمن آشنایی با شرایط و قوانین حاکم بر مناطق آزاد سایر کشورها، از ظرفیت های یکدیگر برای انجام سرمایه گذاری در کشورهای همراه استفاده نمایند.

این سازمان در سال 2014 دردوبی توسط 14 نفر از دست اندرکاران خوش فکر، زیرنظر شیخ محمد بن راشد نخست وزیر امارات عربی متحده و حکمران نو اندیش دوبی راه اندازی شد و در ژانویه همین سال به ثبت رسید. مقر اصلی این سازمان بین المللی در شهردوبی واقع است و تاکنون تنها سازمان بین المللی چندجانبه برای مناطق آزاد جهان شناخته می شود.

واقعا جالب است که چگونه با نگاه به آینده و ارتباط با جهان، از فرصت ها بهره می گیرند تا برای خود آوازه مثبت بسازند. اما ما گویا حتی برای استفاده از این امکانات، با خودمان مشکل داریم! کا این که هیچ کدام از مناطق آزاد ما در همسایگی دوبی و یا حتی احتمالا دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد ایران با این سازمان بین المللی ارتباط و ح ر و ن ری ندارند! شاید به این دلیل که مقر آن در دوبی واقع است؟! اما اگر دوبی مرکز ثقل مناطق آزاد جهان شده است، ما چرا نتوانیم حداقل از این مرکز برای معرفی ظرفیت های سرمایه گذاری در پروژه های بر زمین مانده و کشف بازار برای تولیدات صادراتی مناطق آزادمان استفاده کنیم ؟ آیا در حالی که ما هنوز بسیاری از کالاها و نیازهای خارجی صنایع و بازارمان از دوبی تامین می شود، برای حضور در سازمان مناطق آزاد جهان در دوبی و معرفی دستاوردها و امکاناتمان برای جذب سرمایه گذاری های خارجی و بازاریابی محصولاتمان با منع قانونی مواجه هستیم؟ لطفا یکی جواب بدهد تا دلایل آن برای همگان روشن باشد.

پیشنهاد نشریه ما این است که با توجه به گستردگی مناطق ویژە اقتصادی در ایران و جهان برای تشویق کشورها به ایجاد مناطق ویژە اقتصادی و هماهنگ شدن با کشورهایی که می توانند بازار هدف محصولات ماباشند یا با توجه به پتانسیل استثنایی ایران زمین برای تولید و تجارت با ما هماهنگ و شریک تجاری و تولیدی شوند، سازمان جهانی مناطق ویژە اقتصادی را در ایران به ثبت برسانیم و لااقل از این طریق، محور توسعه اقتصادی برای ایران و سایر کشورهای علاقمند به فرمول ما برای خلق مناطق ویژە که نوع تکامل یافته مناطق آزاد است بشویم، قبل از این که یکی دیگر پا جای دوبی و ما بگذارد.

گزارش سازمان مناطق آزاد جهان در دوبی به عنوان یک مرکز اطلاع رسانی بین المللی حاکیست: مناطق آزاد که امروزه با محتوا و شکل های گسترده ای ایجاد می شوند، به خصوص خیلی بیشتراز گذشته در اقتصادهای نوظهور آسیا، غرب و آفریقا ظهور پیدا کرده اند. همین گزارش مدعی است که: از ایجاد اولین منطقه آزاد در فرودگاه شنون ایرلند درسال 1959 تا کنون، تاسیس مناطق آزاد به تعداد قابل ملاحظه ای افزایش یافته، بطوری که درحال حاضر 3۰00 منطقه آزاد درجهان وجود دارد و وجود آنها سبب ایجاد ۱۰۰ میلیون شغل مستقیم برای متقاضیان کار شده است•

سیمای بدون روتوش دبی
سیمای بدون روتوش دبی
لطفا گزارش را بخوانید و نظر بدهید و اگر جسارتی در این نوشتار احساس شد با ملاطفت و به دیده اغماض برخورد کنید:
8 فرصت مناطق ویژه و آزاد برای اجرای اقتصاد مقاومتی
8 فرصت مناطق ویژه و آزاد برای اجرای اقتصاد مقاومتی
درخواست ما از مدیران مناطق ویژه وآزاد: لطفا در باره این فرصت های 8 گانه اعلام نظر کنید...
ماشین آلات دست دوم
ماشین آلات دست دوم
استقرار ماشین آلات سنگین دست دوم درمناطق ویژه و آزاد اقتصادی
دیدگاه خود را بیان کنید